MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Hosting dikkat edilmesi gerekenler

Bu haber 30 Haziran 2018 - 7:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hosting dikkat edilmesi gerekenler

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri hosting paketinin özellikleri bir ötekisi ise hosting firması seçimidir. Sizlere yardımcı olabilmesi açısından küçük bir kılavuz hazırladık.

İnternet sitesi açmak için hosting ve domain gerekli olduğunu biliyorsunuzdur. Aklınızı karıştıran suallerden biri hosting paketlerini neye göre alacağınızdır. Ötekisi sual ise muhtemelen hosting hizmetini hangi firmadan almalıyım olacaktır. Sizlere bu suallerin cevabını içeren küçük bir kılavuz hazırladım.

1. Hosting firmasını seçerken dikkat faktörüz gerekenler:

Hosting firması seçerken dikkat faktörüz şart olan birkaç özellik var.

 • Firma yeni bir firma mı? Yoksa uzun müddettir ayakta kalabilmiş sağlam bir firma mı?
  Yeni firmanın geleceği çok belli olmayabilir. Bu işle baş edemeyip bırakan bir hayli hosting firması oldu. Bu yüzden sağlam bir hosting firması bulun.
 • Firmaların yorumlarını okuyun.
  İnternette bir şeyleri araştırmaktan çekinmeyin. Gerekirse hosting firmalarının tek tek yorumlarını okuyun. Hangi firmada ne gibi problemler yaşanmış bunları araştırın.
 • Firmanın kullanıcı desteğine bakın.
  Hizmet alınacak firmanın destek bölümünü araştırın. Ne kadar ilgileniyorlar? Problem çözmede ne kadar tesirliler?
 • Hosting ücretlerinin uygunluğunu karşılaştırın.
  Değişik firmaların sitelerine girerek paketlerin karşılaştırılmasını yapın. Sizin için en uygun olanı seçin.

 

2. Hosting paketi seçerken dikkat faktörüz gerekenler:

Buradaki dikkat edilecek noktalar tamamiyle sitenize bağlıdır. Siteye girecek günlük kullanıcı sayısı, site türü vs.

 • Aylık Transfer: Aylık transfer internet sitenize giren ziyaretçilerin yaptığı toplam data transferidir. Sözgelişi internet sitenizin ana sayfası 3 MB boyutunda iste kullanıcı ana sayfanıza girdiğinde 3 MB veri transferi yapmış olur.
 • Disk: Şayet çok profesyonel bir şey düşünmüyorsanız 1 GİGABYTE kapasite sizin için yeterli olacaktır. Şayet ben video sitesi açacağım içine videolar atacağım vs. gibi düşünceleriniz varsa yetersiz kalacaktır. 1 GİGABYTE sıradan bir wordpress sitesi için yeterlidir.
 • Elektronik posta: Müessesesel bir şirket yapacaksanız en ehemmiyetli konulardan biri maildir. Şirket içi ve şirket dışı mail trafiği yoğun olacağından mail kotası ve mail adresi sayısı ehemmiyetlidir. Bunu ihtiyaca göre siz belirleyebilirsiniz.
 • İşlemci: İşlemci sitenizin yüklenme hızını etkiler. Bu yüzden sunucu başına daha az sayıda hosting barındıran firmalar daha iyidir.
 • Ram: Ram boyutu da yeniden işlemci gibi yükleme hızını etkiliyor.
 • Linux mu Windows mu? Şayet wordpress, joomla gibi php ve mysql kullanan bir sistem kullanacaksanız Linux, ASP, .NET kullanacaksanız Windows sunucuları seçenek etmelisiniz. HTML kullanacaksanız her ikisi de olabilir. Keyfinize kalmış.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER