MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Torrent Nedir ?

Bu haber 30 Haziran 2018 - 18:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Torrent Nedir ?

Torrent, internet üzerinden dosya paylaşımı ve dosya değiş tokuş sistemine verilen isimdir.Diğer peer to peer(eşten eşe) (P2P) paylaşım programlarından farkı; sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşıma devam etmesidir. Direk indirmekten değişik olarak, dosyayı indirirken diğer kullanıcılara da sunar. Torrent protokolü, çoğunlukla büyük boyutlardaki dosyaların paylaşımında kullanılır.

Torrent indirebilmek için Flashget, Azureus, BitTorrent, μTorrent , LimeWire vb. istemci yazılımlara ihtiyaç vardır. Ayrı olarak dosyaları indirebilmek/paylaşabilmek için torrent dosyası denilen, uzantısı .torrent olan 2-500 Kb büyüklüğünde dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Aktüel yollarda magnet link isimi verilen linkler aracılığıyla .torrent dosyasına ihtiyaç kalmamıştır.

Korsan medya muhtevalarının paylaşılması ve indirilmesi ile ilgili çok yaygın olan Torrent, bu arada legal dosyalar için de kullanılabilir. Kendi fiyatsız programlarını Torrent üzerinden paylaşan şirketler bulunmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER