MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

WordPress Kolay Kurulum

Bu haber 28 Temmuz 2018 - 14:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.
WordPress Kolay Kurulum

WordPress dünya üzerinde web sitesi alt yapıları için en çok seçenek edilen, en popüler platformdur. Tabii wordpress’i bu kadar popüler yapan ise hem wordpress heyetimi hem de kullanım kolaylığıdır.

Bir çok hosting firması kullanıcılarına birkaç tıklama ile wordpress heyetimi yapabileceği yazılımlar sunar.

Çoğu vaziyette, WordPress yükleme işleminin bitirmesi beş dakikadan kısa süren kolay bir işlemdir.

Bu WordPress heyetimi yazımda da hem bu kısa yollarla nasıl wordpress kurulur hem de manuel olarak wordpress nasıl kurulur göstermeye çalıştıştım.

WordPress Heyetimi Öncesi Yapmanız Gerekenler

WordPress heyetimi yapmadan önce kesin bir host ve domain ( ala isimi )’na ihtiyacınız var. Hosting ve domain olmadan wordpress heyetimi gerçekleştiremezsiniz.

NOT: Bu iki şey olmazsa olmazdır ! ( WordPress heyetimi için host ve domain almanız mecburidir. Yoksa heyetim yapamazsınız )

 

cPanel Softaculous Üzerinden WordPress Heyetimi

WordPress heyetimi yapmanın en kolay metotlarından bir tanesi de cPanel’de bulunan Softaculous yazılımını kullanmaktır.

1- Softaculous üzerinden wordpress heyetimi için evvela cPnale’inize giriş yapın ve hemen peşinden yazılım sekmesi altında bulunan Softaculous Apps Installer bölümüne tıklayın.

Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu - Apps Installer

2- Ardından karşınıza çıkan seçeneklerden wordpress’i seçerek bir sonraki adıma geçin.

Apps Installer WordPress Seçeneği - WordPress Nasıl Kurulur

3- Ve karşınıza çıkan ekrandan hem Yüklebutonunu, hem de Install Nowbutonunu kullanarak yükleme erkanına geçiş yapabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu Ekranı

4- Ardından karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkıyor.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır - Protokol Nasıl Seçilir

5-Protokol Seçiniz: WordPress heyetimi için bir protokol seçiyoruz. Başka bir deyişle, sitemizin uzantısı ne olsun. Yükleme ekranı bize 4 tercih sunuyor

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. >

Sitenizin başında www. olması veya olmaması son zamanlarda artık birşey dile getirmiyor. Örneğin ben medyakulei’yi kurarken, http:// üzerine, başka bir deyişle başında www. olmadan kurdum. Siz de http://yada http://www. seçeneklerinden bir tanesini seçin.

https:// ise, SSL güvenlik ağı içindir ve SSL kullanmak ekstra fiyat gerektirir.

6-Domain Seçin: 1. Seçenekte seçtiğimiz protokolü, sitemizin ismi ile birleştiriyoruz. Yani, 1. seçenekte http:// seçtik ve sitemiz adresi http://blogunuz.com oldu.

7-Yükleme Dizini: WordPress sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kuracağımızı seçiyoruz.

Sitenizi http://siteniz.com adresi, yani dolaysız olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i http://siteniz.com/demo dizinine kur mananına gelir. Yani site adresiniz http://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak http://siteniz.com/ dizinine kur mananına gelir.

Wordpress Kurma - Site Başlığı ve Sloganı Belirleme

8-Site İsmi: Benim kullandığım site ismi medyakule, siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

9-Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Kılavuzu ve Profesyonel WordPress Blogu”. Sizde sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

10-Enable Multisite: Şayet ansızın çok wordpress siteniz var ve hepsini tek admin oturumundan yönetmek istiyorsanız, bu seçeneği aktif hale kazancın. Tek bir site için wordpress heyetimi yapıyorsanız bu adımı atlayın.

Wordpress Kurulumu Admin Belirleme

11-Kullanıcı İsimi ve Şifre: Yükleme ekranı düşünülen olarak bu seçeneği, admin olarak atar. Netlikle ve netlikle kullanıcı ismini admin yapmaktan uzak durun. Admin olarak kalması büyük bir güvenlik açığıdır.

12-Site Mail Adresi: Hosting üzerinden kurduğunuz rastgele bir mail adresini resmi mail adresiniz olarak belirtebilirsiniz. Veyahut kullandığınız rastgele bir mail adresini de (Gmail) verebilirsiniz. ( Teklifim sıklıkla kullandığınız bir mail adresi vermeniz )

Türkçe WordPress Kurulumu - Dil Seçimi

13-Dil Seçeneği: Wordpress sitenizin idare oturumunun ve muhteva yazım dilinin seçimini yapyoruz. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

14-Sınır Login Attempts: Bu tercih  bir güvenlik tedbiridir. WordPress, admin panaline giriş yaparken şifreyi 3 kereden fazla yanlış girdiğiniz vakit girşinizi bir müddetliğine yasaklayan bir eklenti yükler. İhtiyaç duyulan değil bu bölümü atlayın.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır - Gelişmiş Ayarlar Ekranı

15-Data Tabanı İsimi: Veritabanınıza istediğiniz ismi verebilirsiniz ancak teklifim düşünülen olarak gelen data tabanı ismini bırakmanız.

16-Table Prefix: Prefix isminizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Yükleme ekranı düşünülen olarak her heyetimde değişik atama yapar. Dolayısı ile bu seçeneği düşünülen olarak ne geliyor ise, o şekilde bırakın. ( Ancak nihayetinde kesinlikle”_” işareti olmak zorunda )

Wordpress Kurma Resimli Anlatım

17-Select Theme: Tema seçimi ekranını hiç bir tema seçini yapmadan ( select ) demeden atlayın. Tema heyetimini wordpress heyetimi bittikten sonra daha ayrıntılı bir inceleme ile yaparsınız.

18- Son olarak Yüklebutonuna basıyoruz ve wordpress heyetimini tek bir tıklama ile bitirmiş oluyoruz.

Wordpress Kurulumu Yükleme

WordPress Heyetimi bitirdikten sonra, yükleme ekranı bize wordpress heyetimi’nun hangi domain ismine ve uzantısına yapıldığını ve admin oturumuna girişi nereden yapacağınızın linklerini veriyor.

 

VİDEO ANLATIM: 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER