MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Endüstri 4.0 için 10 ‘Model Fabrika’

Bu haber 26 Haziran 2018 - 12:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Endüstri 4.0 için 10 ‘Model Fabrika’

KOBİ’lerin Endüstri 4.0’a geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla 10 şehire ‘Model Fabrika’ geliyor. Tesislerin dijitalleşmesini sağlayacak ‘Model Fabrika’lar KOBİ’lere rekabet avantajı getirecek

Endüstri 4.0 için 10 ‘Model Fabrika’

KOBİ'lerin Endüstri 4.0 teknolojilerine erişerek, dünya ile rekabet edebilmelerine imkan sağlayacak 'Model Fabrika'lar için düğmeye basıldı. Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile ilki Ankara'da kurulan yeni nesil fabrikalar, İstanbul, İzmir ve Bursa başta olmak üzere 10 şehirde daha hayata geçirilecek. Konuyla alakalı bir araya gelen kamu ve özel sektör temsilcileri yapılacak çalışmalarla alakalı yol haritasını da çıkardı. Fabrika ve işletmelerdeki verimlilik ile ilgili aksayan istikametlerin iyileştirilmesin sağlayacak 'Model Fabrika'lar KOBİ'lere büyük avantaj sağlayacak.

HEDEF DİJİTAL DÖNÜŞÜM
KOBİ'lerin dijital dönüşümüne odaklandıklarını ifade eden bakanlık yetkilileri, "Model Fabrika projemiz ile başta KOBİ'ler olmak üzere imalat yapan işletmelerimizin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkı sağlayacağız. Uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti de vereceğimiz Model Fabrika, işletmelerimizin verimlilik konusunda aksayan istikametlerinin iyileştirilmesinde ehemmiyetli bir rol oynayacak" izahını yaptı. KOBİ'lerin dünya ile rekabet edebilmelerine imkan sağlayacak Model Fabrika için İzmir'de yer tahsisi de yapıldı. Ege Üniversitesi Kampüsü içinde yer alacak dev kuruluş için projenin tarafları Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, Ege Üniversitesi (EÜ) ve Ege Bölgesi Endüstri Odası (EBSO) temsilcileri bir araya gelerek yapılacak çalışmaları belirledi.
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise Model Fabrika Projesi'nin KOBİ'lerin dünyaya açılmasında anahtar rol oynadığını vurguladı. Yorgancılar, projeyi tüm ayrıntılarıyla ele aldıklarını ve en kısa vakitte hayata geçireceklerini söyledi.

10 ŞEHİRDE HAYATA GEÇECEK
İlki Ankara'da kurulan Model Fabrika'nın İzmir'de de kısa müddette çalışmaya başlayacağını söyleyen Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz da "Türkiye genelinde üç sene içinde 10 adet Model Fabrika açma hedefimiz var. Bu merkezler üniversitelerle işbirliği içinde daimi gelişecek. İzmir modelinde kamu-endüstri-üniversite ortaklığı çok randımanlı sonuçlar ortaya koyacak. Model Fabrika'nın ilk yatırım ve işletme anaparasını bakanlık ve EBSO karşılayacak. Ege Üniversitesi de kampüsünde vereceği alanın yanında ilmi destek sağlayacak" dedi.

2001'DEN BU YANA VAR
Dünyada, Model Fabrika veya yeterlilik merkezi isimiyle uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan bu merkezler, çeşitli ülkelerde 2001 seneninden bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Model Fabrikalar yalın imalat, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği ve diğer konularda işletme çalışanlarının bilgi ve yeteneklerini artırarak, gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olması için şart olan her şeyi test2 ederek öğretmeyi amaçlıyor.

CAM SEKTÖRÜNDEİLKLERİ GETİREN FABRİKA
Endüstriyelcam imalat sektöründe faaliyet gösteren Cam Merkezi, Manisa'da temelini attığı yeni mega fabrika ile Endüstri 4.0 için tertemiz bir adım atıyor. 64 dönüm arazi üzerinde, 30 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek olan yeni fabrika sektörde bir hayli ilki barındıracak. 2018 seneyin son çeyreğinde kısmen üretime başlayacak yeni fabrika, Endüstri 4.0'a geçiş yaparak dijital dönüşümün tüm gerekliliklerini karşılayarak, otomasyon ağırlıklı üretim parkuru ile pazarın tüm ihtiyaçlarına cevaplıyor olacak. Şirket, yeni mega fabrikada Yorim markası ile çözüm ürettiği beyaz eşya, interaktif bilgi ekranları ve ticari dolap camlarının üretimlerini birleştirecek.
Yeni yatırımları konusunda bilgi veren Cam Merkezi İdare Heyeti Başkanı Semavi Yorgancılar, "44 senedir bu sektördeyiz. Tüm hissedarlarımızın ve pazarın sesini iyi dinliyor, ihtiyaçlarını doğru çözümlüyoruz. Geçtiğimiz sene Bolu'da ikinci fabrikamızı devreye almıştık. 2018 bitmeden Manisa'da hizmet verecek olan mega fabrikamızda üretime başlayacağız" diye konuştu. Şirketlerinin 700 çalışanı, 5 fabrikası ve 50 milyon doları aşan ihracatı bulunduğunu belirten Semavi Yorgancılar sözlerine şöyle devam etti: "2018'in son çeyreğinde ticari dolaplar için cam ve kapı üretimimiz mega fabrikamızda hizmet vermeye başlayacak. Hemen hemen peşinden ise yeni beyaz eşya hattımız devreye girecek. Endüstri 4.0 uygulamalarını içeren, dijital dönüşümünü bitirmiş, online imalat ve izleme hatları ile hizmet verecek olan yeni fabrikamız ülkemizin çağdaş imalat yüzlerinden birisi olacak."


KOBİ TURU

DATASSİST'E EVRENSEL ÖDÜL

Dünyaninen büyük bordro firmalarının kabul edildiği Evrensel Payroll Association tarafından her sene tertip eden, Evrensel Payroll Awards – Evrensel Bordro Ödülleri yarışmasında, Datassist Bordro Servisi, 2018'in "En iyi mahalli bordro hizmet sağlayıcısı ödülü"nü aldı. Datassist'in kurucusu Ayşe Nazmiye Uça, dünyanın en iyi bordro şirketlerinin aday olduğu Evrensel Bordro Ödülleri Yarışması'na Türkiye'den katılan ilk ve tek şirket olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Hizmet verdiğimiz müesseselerin yerli ve yabancı çalışanlarının bordrosunu Türkiye'deki mevzuata göre yapıyoruz. Ancak bu süreci, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de halka açık bir şirketin tabi olması şart olan kaideleri da gözeterek yürütüyoruz."

AYAKKABI SEKTÖRÜ GAZİANTEP'TE BULUŞUYOR
GAPSHOES Ayakkabı, Terlik ve Yan Endüstri Fuarı 27 Haziran'da Gaziantep'te başlıyor. Konuyla alakalı bilgi veren Gaziantep Endüstri Odası (GSO) İdare Heyeti Başkanı Adnan Ünverdi, fuarın çok sayıda çağrılının katılımıyla gerçekleştirileceğini kaydetti. Ünverdi, "Ayakkabı imalatında söz sahibi olan Gaziantepli üreticilerimizin yurtdışına açılmasını sağlamak emeliyle tertip ettiğimiz fuar, sektörde çok ehemmiyetli mesafe kat etmemizi sağladı. Gaziantep'in yanı sıra sektörel manada Türkiye'nin en ehemmiyetli fuarı haline geldi" diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER