MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Hurda araç teşviğinde ÖTV indirimi başladı

Bu haber 22 Haziran 2018 - 13:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hurda araç teşviğinde ÖTV indirimi başladı

Kamuoyunda 'Hurda araç teşviki' olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başladı.

Hurda araç teşviğinde ÖTV indirimi başladı

 

Yurttaşların en çok merak ettiği konuların başında gelen hurda araçteşviğindeki ÖTV indiriminden hangi araçların faydalanacağı konusuyla alakalı olarak Konya Genç Mali Müşavirler Platformu tarafından yapılan izahta, 16 ve daha büyük yaştaki bir takım araçların ihraç edilmesi veyahut hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi uygulandığı belirtildi.

 ARACIN MODELİ KRİTER ALINACAK

Teşvik değerlendirmesi araçların yaşı, tescil işleminin yapıldığı sene dikkate alınmadan, tescil vesikasında yazılı model seneninde aracın bir yaşında olduğu kabul edilerek yapılacak. Bu vaziyette 2018 yılında 2003 model ve daha daha önceki model araçların, 2019 yılında ise 2004 model ve daha eski model araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılması halinde tertip etmeden faydalanılabilecek. Trafiğe çıktıkları yıldan daha sonraki yılın model yılını haiz olan araçların yaşının hesaplanmasında da tescil dokümanında yazılı model yılı dikkate alınacak. Madde dahilinde yeni alınacak aracın, ihraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçla aynı cins olması gerekecek. Aracın kamyonet cinsi bir araç olması halinde, tertip etmeden yalnızca kamyonet cinsi yeni bir aracın ilk iktisabında istifade edilebilecek. Otomobil sınıfı yeni alınacak aracın motor silindir hacminin bin 600 santimetreküp ve altında olması gerekecek. Yeni alınacak aynı cins aracın yalnızca elektrik motorlu olması vaziyetinde, motor gücü sınırlaması olmaksızın tertip etmeden istifade edilebilecek. İhraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçta rastgele bir motor silindir hacmi sınırlaması olmayacak. Tertip etmeden istifade etme hakkı, trafik sicilinde adlarına araç kayıtlı olan kişilere ait olup, başkasına devredilemeyeceği belirtildi.

 HURDA TEŞVİĞİNDE ÜST HUDUT 10 BİN LİRA

Yeni alınacak aracın vergisiz ücreti 46 bin liranın altındaysa teşvik meblağı 10 bin lira olacak. Vergisiz ücreti 46 bin ile 80 bin lira arasında ise 8 bin lira, vergisiz ücreti 80 bin lirayı aşıyorsa da 3.000 lira ÖTV indirimi sağlanacak.

Bunların dışında kalan kamyon, kamyonet, tır çekicileri, van, panelvan, minibüs, otobüs gibi araçlar için ise ÖTV matrahına bakılmaksızın 10 bin liralık indirim uygulanacak. Tertip etmeden, 27 Mart 2018 tarihinden, 31 Aralık 2019'a kadar kayıt ve tescili silinerek direk veya ihracatçılar aracılığıyla ihraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçlar yerine 31 Aralık 2019'a alınacak araçlar için faydalanılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER