MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı İstanbul Yeni Havalimanı’na iniş yaptı

Bu haber 21 Haziran 2018 - 18:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı İstanbul Yeni Havalimanı’na iniş yaptı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde bulunduğu "TC-ANK" uçağı, yapım çalışmaları devam eden ve 29 Ekim’de kullanıma açılması tasarılanan 3. Havalimanının pistine iniş yaptı. Reisicumhur Erdoğan: "(İstanbul Yeni Havaalanı) Muhteşem bir havalimanını inşa faktörün mutluluğu içerisindeyiz" izahında bulundu.Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan "TC-ANK" isimli uçak, dünyanın sıfırdan yapılan en büyük hava meydanı projesi İstanbul Yeni Hava meydanı'na ilk inişi yaptı.


 

"TC-ANK"

Kahramanmaraş ve Gaziantep'teki programlarının hemen peşinden İstanbul'a hareket eden Reisicumhur Erdoğan'ı taşıyan "TC-ANK" uçağı, İstanbul Yeni Hava meydanı'na saat 20.30'da iniş yaptı.

BİRİNCİ PİSTE TEKER KOYDU

"TC-ANK" uçağı, 3.000 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan ve tüm işlemleri bitiren birinci piste indi. Erdoğan'ın, uçağın inişi esnasında kokpitte bulunduğu görüldü.

MERASİMLE KARŞILANDI

Reisicumhur Erdoğan'ı İstanbul Yeni Hava meydanı'nda, Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kaptanlar, hostesler, hostlar, hava meydanı işçileri karşıladı. Erdoğan, daha sonra merasim mangasını selamladı.

Havalimanında bekleyen itfaiye takımı, ilk defa iniş yapması nedeniyle Erdoğan'ın uçağını bir havacılık geleneği olan su takı ile karşıladı. Uçak daha sonra su püskürten bu iki itfaiye aracının arasından geçti.

"MUHTEŞEM BİR YAPITA SAHİP OLDUK"

Reisicumhur Erdoğan, kokpitten yaptığı konuşmada, muhteşem bir havalimanını inşa faktörün mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

"HAYIRLI OLSUN"

Erdoğan, "Tüm konsorsiyum üyelerini, mimarından mühendisine kadar emeği geçenlerin hepsini kutluyorum, kutluyorum. Sahiden pistiyle, ışıklandırmasıyla, terminal binasıyla muhteşem bir yapıta sahip olduk. Milletimiz için ülkemiz için tüm insanlık için havalimanımızın hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Milletime en kalbi duygularla selam, sevgi, saygılarımı sunuyorum." diye konuştu.

GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 90'I GEÇTİ

Cumhuriyet döneminin en büyük projelerinden olan ve gerçekleşme oranı yüzde 90'ı aşan havalimanının ilk etabının, 29 Ekim'de hizmete açılması planlanıyor.

 

İŞTE TÜM AYRINTILAR

Toplamda 42 ayda bitirecek ilk etapta, günlük 3.000 500 iniş-kalkış olanağı, 100 bin metrekarelik hayat alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacak.

225 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Havalimanının, 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlaması bekleniyor.

Yeni Havalimanı'na ilk inişi "TC-ANK" ile gerçekleştirenErdoğan, ATV – A Haber – A News – A Haber Radyo ortak yayınında saat 22.30'da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

DÜNYA'NIN EN BÜYÜĞÜ ÜNVANI

Pistlerin çizgileri çekilerek son düzeltmeleri de yapılmaya devam ediyor. 3 bin 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistte cihazlarının testi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait Cessna Citation XLS tipi uçuş kontrol uçağı ile yapılmıştı.

RESMİ AÇILIŞ TARİHİ 29 EKİM

Bitirdiğinde senelik 200 milyon yolcu kapasitesiyle 350'den fazla destinasyona uçuş olanağı sunacak olan Yeni Havaalanı, bu özelliğiyle 'dünyanın en büyüğü' unvanını kazanmış olacak. Havalimanının resmi açılış tarihi ise 29 Ekim 2018 olarak belirtildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER