MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Macron’dan Erdoğan’a tebrik!

Bu haber 26 Haziran 2018 - 11:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Macron’dan Erdoğan’a tebrik!

Macron seçim galibiyeti dolayısıyla Reisicumhur Erdoğan'ı kutladı, Türkiye ile AB arasında daha sakin diyalog çağrısında bulundu

Macron'dan Erdoğan'a tebrik!

Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron'un Reisicumhur Tayyip Erdoğan'ı seçim galibiyeti dolayısıyla kutladığı bildirildi.

Fransa Cumhurbakanlığı'ndan bir kaynak "Fransa Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı ve Türk halkına ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişiminde ve müesseselerinin demokratik işleyişinde başarılar diledi" diye konuştu.

Kaynak, ayrı olarak Macron'un Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha sakin bir diyaloğun ehemmiyetini vurguladığını dile getirdi.

AVRUPA KONSEYİ'NDEN TEBRİK!

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, tebrik mektubu göndererek Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim zaferinden dolayı kutladı.

Avrupa Konseyinden yapılan yazılı izahta, Jagland'ın Erdoğan'a tebrik mektubu gönderdiği belirtildi.

Mektupta Jagland, "Sayın Başkan, 24 Haziran'da yine Türkiye'nin reisicumhur olarak seçilmenizden dolayı sizi kutluyorum. Yeni görev müddetinizin Türk halkına sulh ve refah getirmesini umuyorum." ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE KONSEYİN EN DAHA ÖNCEKİ AZASI

Türkiye'nin Avrupa Konseyinin en daha önceki azalarından biri olduğuna dikkati çeken Jagland, şunları kaydetti:

"Nesiller boyu ülkeniz ve Avrupa Konseyi arasındaki bağlar kuvvetli ve derin hale geldi. Bu yüzden insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında Avrupa'nın ortak standartlarını tüm Türk yurttaşlarının faydası doğrultusunda savunmak için gelecek senelerde beraber daha fazla çalışacağımıza inanıyorum."

ERDOĞAN'DAN İŞBİRLİĞİ İSTENDİ

Avrupa'nın ve Avrupa Konseyinin özellikle zor bir dönemden geçtiğinin vurgulayan Jagland, bu zorlukları aşmak için Erdoğan'dan iş birliği ve destek beklediğini de ilave etti.

Türkiye'nin de kurucu azası olduğu, 1949'da kurulan Avrupa Konseyi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulcu demokrasi ilkelerini savunmak ve güçlendirmek, azınlıklar, ırkçılık, toleranssızlık ve yabancı düşmanlığı, sosyal dışlanma, uyuşturucu madde ve etraf konularındaki meselelere çözüm aramak emeliyle faaliyetler yürütüyor. Konsey 47 azaya sahip.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER