MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Mehmetçik Münbiç’te! Türk ordusu üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi

Bu haber 22 Haziran 2018 - 12:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Mehmetçik Münbiç’te! Türk ordusu üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi

Türk ordusu, Münbiç'in YPG/PKK'dan arındırılması faaliyetleri çerçevesinde ilçede üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi.

Mehmetçik Münbiç'te! Türk ordusu üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Münbiç'in terör örgütü YPG/PKK'dan arındırılması faaliyetleri çerçevesinde kazada üçüncü devriye görevini bitirdi.

TSK'ya ait zırhlı araçlar, Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ile Münbiç cephe hattındaki Sacu Çayı civarında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile koordine ederek bağımsız şekilde üçüncü devriye faaliyetini gerçekleştirdi.

UZLAŞMA SAĞLANMIŞTI

İlk devriye faaliyeti 18 Haziran'da, ikincisi 20 Haziran'da yapılmıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Türkiye, YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Münbiç'ten çekilmesi için uzlaşma sağlamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'daki müzakerelerinde, kazada güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

ORTAK DENETİME BAŞLAMASINI DA ÖNGÖRÜYOR

Tasarı, Türk ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafının askeri ve istihbari unsurlarla kazada ortak denetime başlamasını da öngörüyor.

Uzlaşma ayrı olarak Münbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra kazanın mahalli unsurlarından bir idare kurulmasını içeriyor.

YPG/PKK, Halep şehrine bağlı Münbiç kazasını Ağustos 2016'da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Münbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER