MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Son Dakika: Eski yarbayın üstünde bulundu

Bu haber 20 Haziran 2018 - 12:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Son Dakika: Eski yarbayın üstünde bulundu

Son dakika haberi… FETÖ'nün sözde "yurtta sulh konseyi" azası daha önceki yarbayın üstünde cezaevine götürülürken "teslimiyet, sabır ve zafer" yazılı motivasyon notu bulundu.

Son Dakika: Eski yarbayın üstünde bulundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "yurtta sulh konseyi" azası ve Genelkurmay "çatı" davasının maznunu daha önceki kurmay yarbay Savaş Kabaklı'nın cezaevine götürülürken yapılan üst aramasında, defterinin arasında "iman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam" yazılı not ele geçirildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay "çatı" davasının maznunu Savaş Kabaklı'nın duruşmanın hemen peşinden cezaevine götürülürken infaz savunma memurları tarafından kapıda yapılan üst aramasında, defterinin arasına saklanmış savunma muhtevasıyla alakası olmayan bir not bulundu.

MAHPUSHANE İDARESİ SUÇ İLANINDA BULUNDU

Mahpushane idaresi, Kabaklı'nın üzerinde ele geçirilen "iman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam" ifadelerinin bulunduğu not ile ilgili Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına suç ilanında bulundu.

Başsavcılığın direktifiyle ifadesi alınan Kabaklı, duruşmaya çıkmadan önce Sincan CezaeviKampüsündeki nezarethanede beklerken notu bankın üzerinde gördüğünü ve kimse sahiplenmediği için alıp defterinin arasına koyduğunu öne sürdü.

Yazıların özlü sözler olduğunu düşündüğünü ve savunmasında kullanmak için yanına aldığını müdafaa eden Kabaklı, "Ben yazının devamını okumamıştım. Notta geçen 'iman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam' ifadelerini görseydim, almazdım." ifadelerini kullandı.

FEZLEKE HAZIRLANDI

Notu, kimin ne amaçla yazdığını bilmediğini iddia eden Kabaklı, kendisinin FETÖ ve darbe girişimiyle ilgisi olmadığını müdafaa etti.

Tahkikat neticeninde Başsavcılık, Kabaklı'nın üzerinde bulunan notun cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin moralini yüksek tutmak, motivasyonlarını artırmak ve örgütün çözülmesini engellemek emeliyle yazıldığını belirleyerek, kuşkulu hakkında "silahlı terör örgütü aza olmak" suçundan fezleke hazırladı.

Örgüt üyelerinin FETÖ elebaşına olan bağlılıklarını hikayeleştirerek anlattıkları ortaya çıkan notta, şu ifadeler bulunuyor:

NOTTA YER ALAN İFADELER

"Epiktetos topaldı. Bir gün sahibi (efendisi) bir kıskaçla onun bacağını burkarak eğleniyordu. Epiktetos yavaşça ona 'Bacağımı kıracaksın' diye konuştu. Efendisi eğlencesini ilerleterek nihayetinde bacağını kırdı. Epiktetos, bu defa soğukkanlılıkla 'Kıracağınızı söylemiştim. İşte kırdınız.' dedi.

Hepsi bu… Ne kızma, ne bağırma, ne başkaldırı, ne de hakaret. Yalnızca bir vaziyet tespiti. Sahibine bu kadar teslim olmuş ve onun kendi üzerindeki tasarrufuna bu kadar razı olmuş bir köle, bir kul hiç yakıntı eder mi? Kendinin topal oluşunu sorgularken dahi bin iman ve teslimiyet içindedir."

Notta, FETÖ soruşturmaları dahilinde gözaltına alınanları motive etmek için ileride örgütün sözde zafer kazanacağı imasını içeren, "Hiçbir ilahi mesuta erişememiş bir kölenin sahip olduğu rıza ve teslimiyet duygusundan ders alarak içinde bulunduğumuz binlerce veyahut bir sefer yaşanan tarihi süreci yaşayabiliriz. İman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam." ifadeleri dikkati çekti.

FETÖ'NÜN "YURTTA SULH KONSEYİ" AZALARI ARASINDA

Kabaklı'nın, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim", "TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbu¨s" ve "Tu¨rkiye Cumhuriyeti Hu¨ku¨meti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbu¨s" suçlarından yargılanmasına devam ediliyor.

9 Mayıs'daki duruşmada asala ait mütalaasını izah eden cumhuriyet savcısı, Kabaklı'nın da arasında bulunduğu sözde "yurtta sulh konseyi" azalarının 15 Temmuz'da yurt genelinde şehit edilen güvenlik güçleriyle yurttaşların ölümünden mesul tutulması ve 252 sefer ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, 2 bin 558 sivil yurttaş ile 177 güvenlik personelinin yaralanmasına kapı araladığı gerekçesiyle aynı maznunların 55 bin 880 sene mapus cezalandırılmalarını da istedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER