MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Son Dakika: İstanbul’a dolu uyarısı! Meteoroloji uyardı!

Bu haber 26 Haziran 2018 - 10:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Son Dakika: İstanbul’a dolu uyarısı! Meteoroloji uyardı!

Meteoroloji'den son dakika hava vaziyeti ikazı geldi.İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin bir bölümünde süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağacağı belirtildi. Sigorta şirketleri müşterilerini tedbir almaları ile ilgili ileti yağmuruna tuttu.Önceden 27 Temmuz 2017'de yağan dolu mega şehiri felç etmişti. İstanbul'da yağan bu dolu, bir hayli araca ve binalara büyük zarar vermişti. Bugün ve yarın için yapılan dolu ikazının hemen peşinden binlerce kişi teyakkuza geçti. Arabası olan herkes kapalı garaj aradı. Geçen yılki gibi araçlarının zarar görmesini istemeyen kimi yurttaşlar araçlarının üzerine halı, kilim, karton sererek önlem aldı. İşte hava vaziyeti ve yapılan İstanbul dolu ikazının ayrıntıları…

İlgili resim

Son dakika haberi: Araç sahipleri dikkat! Ceviz büyüklüğünde dolu ikazı yapıldı. İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin bir bölümünde süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağacağı belirtildi. Önceden 27 Temmuz 2017'de yağan dolu mega şehiri felç etmişti. İstanbul'da yağan bu dolu, bir hayli araca ve binalara büyük zarar vermişti. Bugün ve yarın için yapılan dolu ikazının hemen peşinden İstanbullular teyakkuza geçti. Arabası olan herkes kapalı garaj aradı. Geçen yılki gibi araçlarının zarar görmesini istemeyen kimi yurttaşlar araçlarının üzerine halı, kilim, karton sererek tedbir aldı. İşte hava vaziyeti ve yapılan dolu ikazının ayrıntıları…

istanbul dolu felaketi ile ilgili görsel sonucu

 

Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Kahraman İstanbul ve civarı için uyarılarda bulundu.

istanbul dolu felaketi ile ilgili görsel sonucu

"Marmara genelinde sıcak hava ve poyrazla Karadeniz'den nem taşınımı varken, yukarıya düzeylerden alçak merkez ve serin hava yaklaşıyor. Yüksek nem ve düşey sıcaklık profili, Marmara genelinde gök gürültülü fırtınalar için uygun koşullar oluşturuyor. Bunlar dar alanlarda sağanak geçişleri şeklinde görüleceğinden, hangi saatte tam olarak nerede yağış düşeceği şimdiden düşünülemez fakat İstanbul'da şartların uygun olduğu bölge içerisinde bulunuyor"

istanbul dolu felaketi ile ilgili görsel sonucu

'UYARILAR TAKİP EDİLMELİ'

Kahraman, "Eldeki verilere göre bölgede sıradan gök gürültülü fırtınaların dışında, süper hücreli fırtına oluşumu da olasılık dahilinde. Bunlar yeniden dar alanlarda ceviz büyüklüğünde dolu üretebilir, mahalli su baskınlara kapı aralayabilirler. İlle olacak demiyorum, bunu kimse söyleyemez, fakat etraf şartları bu tip hadiselerin görüldüğü vaziyetlere uygunluk gösteriyor. Hortum ihtimali zayıf" izahını yaptı.

İstanbul'a son dakika dolu uyarısı! Meteoroloji hava durumu tahmin raporunu yayınladı

Kahraman, "Yarın özellikle Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölümü'nde Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarıları takip edilmeli" dedi.

istanbul dolu felaketi ile ilgili görsel sonucu

GEÇEN YIL BÜYÜK HASARA NEDEN OLMUŞTU

İstanbul'da geçen sene 27 Temmuz'da olan ve takriben 20-25 dakika süren şiddetli doluyağışı hasebiyle megakentte trafik durma noktasına gelmiş, binlerce araçta ve binalarda ciddi hasarlar oluşmuş, hava trafiğinde de aksamalar olmuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER