MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs müjdesi.

Bu haber 21 Haziran 2018 - 11:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs müjdesi.

Yükseköğretim Heyeti'nca (YÖK), üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora talebelerine ilk sefer verilecek bursların üst hudutları belirlendi. Yükseköğretim Yürütme Heyeti kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerinde görev alan yüksek lisans talebelerine ilk sefer aylık bin 400 lira, doktora talebelerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK'TEN YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı izahta, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için "İmalat Reform Paketi" dahilinde legal tertip etme yapıldığını anımsattı.

Üniversitelerin örgütleyeceği yeni bir destek mekanizmasının böylelikle legal desteğe kavuşturulduğunu ifade eden Saraç, "Bu yeni tertip etme ile üniversiteler ilmi araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. YÖK Yürütme Heyetince, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst hudutları belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans talebelerine aylık bin 400 lira ve doktora talebelerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler." bilgilerini verdi.

İLK DEFA UYGULANIYOR
Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde, nitelikli insan kaynağının ehemmiyetine dikkati çeken Saraç, bu tertip etmenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı.

Saraç, "Bu tertip etme, yükseköğretim müesseselerince desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek." değerlendirmesinde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER