MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

2000’lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

Bu haber 03 Ağustos 2018 - 23:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
2000’lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon


03.08.2018 – 14:47 | Güncelleme:

Neredeyse her hafta bir animasyon filminin gösterime girdiği bir dönemdeyiz. Altın çağını yaşayan animasyon sinemasının lideri kuşkusuz Hollywood ama ABD dışındaki ülkelerden gelen filmleri yabana atmak mümkün değil. 2000’li yıllarda Hollywood’dan birçok animasyon başyapıtı çıktı. Peki, ya dünyanın geri kalanından? Habertürk sinema yazarı Mehmet Açar 2000’li yıllarda ABD dışında yapılmış en iyi 10 animasyon filmini seçti

 • 1
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  1
  |
  20

   

  10. İki Arkadaş 2012 (Ernest et Célestine)
  Yönetmen: Stéphane Aubier, Vincent Patar.

  Yeraltındaki fareler kentinde yaşayan Celestine, ayı korkusuyla büyütülmesine rağmen farelerle ayıların arkadaş olabileceğine kalpten inanır. Yerüstündeki ayılar kentinde yaşayan yoksul sokak müzisyeni Ernest ile karşılaştığında bir çöp bidonunda uyumaktadır. 

   

 • 2
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  2
  |
  20

  Ernest çok açtır ve yiyecek bir şeyler aramaktadır ama Celestine kendisini yememesi konusunda onu ikna etmeyi başarır… Kısa sürede arkadaş olsalar da çevrelerindeki toplum bir ayıyla farenin arkadaşlığını kabul etmeye hazır değildir. Ernest ve Celestine, kışı şehirden uzakta geçirirler ama ilkbaharla birlikte polis peşlerine düşer… Suluboya resimleri hatırlatan görüntülerin sade ve naif güzelliğiyle hafızalara kazınan, toplum dışı iki karakterin dayanışmasını anlatan ve “ötekileştirme”yi incelikle eleştiren bir Fransız animasyonu.

 • 3
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  3
  |
  20

   

  9. Kuzular Firarda 2015 (Shaun the Sheep Movie)
  Yönetmen: Mark Burton, Richard Starzak

  İngiliz Aardman Stüdyoları’nın kendine özgü, yaratıcı tarzını yansıtan diyalogsuz bir film. Amerikan, Japon ve Avrupa ekolünden çok farklı bir görsel dünya bu…. Başta koyun Shaun olmak üzere özellikle havyan karakterler çok şirin ve komikler. Aardman yapımlarının çoğunda olduğu gibi yetişkinleri ve çocukları yakalayabilecek kaliteli bir mizah duygusu bütün filme hâkim. 

   

 • 4
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  4
  |
  20

  Shaun’un bir günlük tatil aşkı uğruna başlattığı isyanın ardından çiftliğin dağılmasını ve koyunların şehre gitmesini anlatan öykü, sessiz filmlerdeki harekete dayalı “slapstick komedisi”ni hatırlatan çok hoş sahnelere sahip. Özellikle koyunların, şehir hayatına uyum sağlamak için insanları taklit ettikleri bölümler çok eğlenceli.

 • 5
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  5
  |
  20

  8. Denizin Şarkısı 2014 (Song of the Sea)
  Yönetmen: Tomm Moore

  İrlanda mitolojisindeki deniz öykülerinden esinlenen Tomm Moore’dan çağdaş bir masal… Annesi gibi “fok kızı” olan küçük Saoirse ile abisi Ben, fener bekçisi babalarıyla birlikte küçük bir adada yaşarlar.. 6 yaşına kadar hiç konuşmayan Saoirse, bir gece annesinden kalan özel giysiyle denize girince gerçek kimliğini keşfeder. Ne var ki, büyükannesi babasının da izniyle onu şehre götürerek denizle bağlantısını keser… 

 • 6
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  6
  |
  20

  Büyü, mit ve fantaziyi duyarlı, dokunaklı bir hikâyeye dönüştüren Moore’un en güçlü yanı kuşkusuz kendine özgü ve tarifsiz görsel dünyası… Film, anlatılması güç, ipnotize edici resimleri bir yana ince bir mizah duygusuna da sahip. İrlandalı sinemacı Tomm Moore, animasyonun son yıllardaki en özgün temsilcilerinden biri… Beğenenler “The Secret of Kells”i de (2009) seyredebilir.

 • 7
  2000'lerde ABD dışında çekilmiş en iyi 10 animasyon

  7
  |
  20

  7. Senin Adın 2016 (Kimi no na wa)
  Yönetmen: Makoto Shinkai

  Birbirlerini tanımayan ve bazı günler kendi istekleri dışında “beden değiştiren” biri kız, diğeri erkek iki lise öğrencisinin hikâyesi… Kız taşrada, oğlansa Tokyo’da yaşıyor. Her ikisi de ilk şoku atlattıktan sonra yeni bedenleriyle işlerin nasıl yürüyeceğini anlamaya çalışıyorlar. Böylelikle kendi cinslerine dışarıdan bakma fırsatı bulurken karşı cinse dönüşmenin nasıl bir şey olduğunu da keşfediyorlar. Sürprizlerle ilerleyen bu romantik ve metafizik film, erkeğin içindeki kadınsı yanı, kadının içindeki erkeksi özellikleri öne çıkarırken, her iki cinsin birbirlerini tamamladığını vurguluyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER