MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

Bu haber 11 Eylül 2018 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
En unutulmaz Burt Reynolds filmleri


08.09.2018 – 12:06 | Güncelleme: HABERTURK.COM

1970’li yılların önde gelen, sembolleşmiş erkek starlarından biri olan Amerikalı aktör Burt Reynolds 6 Eylül’de aramızdan ayrıldı. Habertürk sinema yazarı Mehmet Açar, Burt Reynolds’ın 10 unutulmaz filmini en iyiye doğru sıraladı… Listenin ilk sırasında 1972 yapımı Kurtuluş filmi var

 • 1
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  1
  |
  12

  6 Eylül’de aramızdan ayrılan Amerikalı aktör Burt Reynolds 1970’li yılların önde gelen, sembolleşmiş erkek starlarından biriydi… 1936 doğumlu Reynolds, tiyatro sahnelerinde başladığı oyunculuk kariyerine 1950’lerin sonlarından itibaren televizyonda devam etti ve özellikle western dizileriyle öne çıktı… 

 • 2
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  2
  |
  12

  1970’lerde sinemaya ağırlık veren Reynolds, oyunculuğunu nerdeyse hiç ara vermeden yıllarca sürdürdü ve birçok filmde rol aldı. Filmografisinin mihenk taşlarını ihmal etmemeye çalışarak Reynolds’ın 10 unutulmaz filmini en iyiye doğru sıraladık….

 • 3
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  3
  |
  12

  10- Beyaz Şimşek 1973

  (White Lightning) Yönetmen:  Joseph Sargent

   

  Arkansas’taki bir hapishanede cezasını çeken Bobby “Gator” McKlusky (Reynolds), küçük kardeşi Donny’nin öldürüldüğünü öğrenir. Cinayetin arkasında bir kanun adamı, Şerif Connors vardır… Bobby, federallerin köstebek olarak çalışma teklifini kabul ederek şerifin peşine düşer. Daha sonra “Gator” adında bir devamı da çekilen “White Lightning” açıkçası vasat bir macera ama Reynolds’ın kariyeri açısından önemli bir film. Reynolds bir söyleşisinde “White Lightning”i ABD’nin güneyinde çekilen ve sadece Güney Amerikalılara seslenen bir dizi filmin öncüsü olarak gördüğünü söylemişti.  

 • 4
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  4
  |
  12

  9- The Best Little Whorehouse in Texas 1982

  Yönetmen: Colin Higgins

  1978 tarihli aynı adlı bir Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan film, seyircilerden büyük ilgi görmüş ve 6 hafta boyunca boxoffice listesinde birinci sırada kalmıştı… Burt Reynolds, komedi ağırlıklı filmde Teksaslı şerif Ed Earl Dodd’u canlandırır. Dodd ile kasabanın “tarihi” nitelik taşıyan genelevinin patroniçesi Mona Stangley’nin  (Dolly Parton) arasında yıllardır süren bir ilişki vardır. Kendine özgü ahlaki kurallarıyla tanınan genelev, bir televizyon muhabirinin hedefi haline gelince Dodd için işler karışır…

 • 5
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  5
  |
  12

  8- Yolun Sonu 1981

  (The Cannonball Run) Yönetmen: Hal Needham

  Connecticut’da başlayan ve California’da biten yasa dışı bir araba yarışının öyküsü.. Reynolds’un canlandırdığı JJ McClure, yarışa motor gücü artırılmış bir ambulansla  katılır. Yanında arkadaşları da vardır… Gösterime girdiği yılın, gişede en çok seyirci toplayan filmlerinden biri olan “The Cannonball Run” eleştirmenlerin ilgisi çekmemiş ve yerden yere vurulmuştu. Son derece hafif, sabun köpüğü tadındaki öyküsü ve yüzeysel karakterlerine rağmen yine de eğlenceli bir yarış filmi olduğu söylenebilir. Üstelik oyuncu kadrosu da küçümsenemez. 1970’lerin güzellik ikonlarından Farah Fawcett, dönemin ünlü komedyeni Dom DeLuise, Dean Martin ve Sammy Davis Jr.’ın yanı sıra Roger Moore da kendini oynuyor. 1984’de bir devam filmi de çekilmişti.

 • 6
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  6
  |
  12

  7- Semi-Though 1977

  Yönetmen: Michael Ritchie

  Dan Jenkins’in çok satan romanından sinemaya uyarlanan filmde, Burt Reynolds ve Kris Kristofferson iki profesyonel futbolcuyu canlandırıyorlar. İkisi de popüler ve çapkın oyuncular. Takımın sahibinin güzel kızı Barbara (Jill Clayburgh) her ikisinin de ilgi alanına giriyor. Barbara da onlara karşı kayıtsız değil… Film bu aşk üçgeninin nereye varacağıyla ilgili gibi görünse de asıl amaç hareketli bir komedi… O yıllarda yükselişe geçen “kişisel gelişim” ve yeni dinlerle dalga geçildiğini de belirtelim.

 • 7
  En unutulmaz Burt Reynolds filmleri

  7
  |
  12

  6- Çılgın (Smokey and the Bandit) 1977

  Yönetmen: Hal Needham

  1970’li yılların en popüler Amerikan filmlerinden biri… İki devam filminin yanı sıra öyküsü ve tarzıyla daha sonra birçok başka filme de esin kaynağı oldu. Çılgın ve matrak bir kaçıp kovalamaca hikâyesiyle romantik komediyi birleştiren filmde, Reynolds Güneyli kamyon şoförü Bandit’i canlandırır. O ve arkadaşı Cledus, bir kamyon dolusu birayı en kısa sürede teslim etmek üzere yola çıkarlar. Yolda, düğünden kaçan bir gelini (Sally Field) de yanlarına alırlar…  Ancak damadın babası bir şeriftir ve kaçak gelinini yakalamaya kararlıdır… Takip sahneleriyle öne çıkan bir aksiyon filmi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER