MedyaKule Tarafsız Haber Platformu
Kurukafa

Kanada süper derin dondurucu üretti

Bu haber 26 Haziran 2018 - 18:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kanada süper derin dondurucu üretti

Kanada Bilim Bakanı Kirsty Duncan, CERN'de yürütülen bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla yeni bir süper derin dondurucu ürettiklerini açıkladı.

Kanada bilim çalışmaları için süper derin dondurucu üretti

Kanada tarafından, İsviçre'nin Cenevre şehrindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yürütülen ilmi çalışmalarda kullanılmak üzere yeni bir süper derin dondurucu üretildi.

Kanada Bilim Bakanı Kirsty Duncan, yaptığı yazılı izahta, evrenin gizemlerini çözmeye yardımcı olacak sofistike bir buz kutusu şeklindeki süper derin dondurucu için 10 milyon dolar yatırım yaptıklarını bildirdi.

Duncan, dünyadaki en kuvvetli parçacık hızlandırıcısına yaptıkları katkının, Kanada'nın dünya bilim sahnesindeki yerini geliştirdiğini vurguladı.

Süper derin dondurucunun, CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) performansını yükseltmeye yardımcı olacağını aktaran Duncan, mevzubahis katkı ile Kanadalı bilim insanlarının bu laboratuvara daimi ulaşım halinde olacağını belirtti.

Vancouver'daki TRIUMF laboratuvarında Kanadalı uzmanlarca üretilen süper derin dondurucu CERN'e yüklendiğinde, kriyomodüller atom parçacıklarını salt sıfırın hemen üzerine kadar soğurarak araştırmacıların bu parçacıkları beraber parçalanmadan önce manipüle etmelerine müsaade edecek.

CERN, KANADA'NIN PROJEYE KATKISINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Bakanlık izahında, CERN Genel Direktörü Dr. Fabiola Gianotti'nin sözlerine de yer verildi.

Gianotti, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kanada'nın CERN ile uzun müddettir devam eden randımanlı iş birliğindeki bir başka ehemmiyetli kilometre taşı olan LHC projesine olan katkısından çok hoşnuduz. TRIUMF ve Kanada endüstrilerinin teknoloji ve uzmanlığı, ülkedeki güçlü parçacık fiziği topluluğuyla birlikte çalışarak CERN'deki bir sonraki büyük proje için çok iddialı hızlandırıcı bileşenler oluşturulmasında çok ehemmiyetli olacaktır."

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER